Kliknij, by mieć dostęp do wybranych fragmentów książki

Maciej Wierzbowski jest wieloletnim pracownikiem Muzeum Miasta Zgierza. W wydawanych od 1995 r. numerach miesięcznika Na Ziemi Zgierskiej jest autorem zbioru artykułów, w których starał się przytoczyć historię sołectw w Gminie Zgierz. Uczniowie postanowili przepisać pozycje dotyczące miejscowości położonych niedaleko Szczawina.

Miło mi poinformować, że prace zmierzające do odtworzenia historii terenów obecnej Gminy Zgierz przez Macieja Wierzbowskiego zaowocowały wydaniem książki. Została ona oddana do druku pod koniec roku 2004 i jest już dostępna. Nakład nie jest duży, ale z pewnością będzie można z niej skorzystać w bibliotekach szkolnych lub publicznych. Sięgnijmy po tę pozycję. Jest ona bardzo cennym źródłem informacji zwłaszcza dla mieszkańców Gminy Zgierz. Bardzo możliwe, że książka ta za jakiś czas będzie wydana ponownie. Autor zachęca do dzielenia się z nim wszelkimi uwagami. Przede wszystkim jednak zależy mu na informacjach, które mógłby dodać w następnych wydaniach książki.

Jak pisze w zakończeniu Wszystko jest ważne. Wspomnienia rodzinne, opowieści dziadków, legendy, stare zdjęcia i dokumenty.(...) Gwarantujemy zwrot wszystkich udostępnionych pamiątek i materiałów." Cóż, skorzystajmy z zaproszenia i stańmy się w ten sposób współautorami kolejnych wydań.


Biała Historia miejscowości i okolicznych wiosek.
Brachowice Geneza nazwy i krótka historia miejscowości.
Czaplinek... i nie tylko Historia Czaplinka i sąsiednich miejscowości.
Dąbrówki Geneza nazwy i dość obszerny rys historyczny miejscowości.
Glinnik Krótka historia miejscowości.
Grotniki Geneza nazwy i krótka historia miejscowości.
Maciejów Geneza nazwy i krótka historia miejscowości.
Kębliny Historia Kęblin oraz sąąsiadujących miejscowości.
Rogóźno i Wola Rogozińska Geneza nazwy i krótka historia miejscowości.
Skotniki Geneza nazwy i krótka historia miejscowości.
Szczawin Geneza nazwy i krótka historia miejscowości.
Miejsze miejscowości Grabiszew , Wiktorów , Władysławów, Wola Branicka, Jasionka.