Skotniki

Jest to jedna z najstarszych wsi na terenie gminy Zgierz. I nawet nie dlatego, że w 1938 roku znaleziono tu ślady działalności ludzkiej w mezolicie i we wczesnej epoce brązu. O jej „dawności” świadczy przede wszystkim fakt, iż we wczesnym średniowieczu, razem z Łagiewnikami, Skotniki były wsią służebną. Służebną to znaczy, że pełniła określone powinności na rzecz jakiegoś dworu. Był to najprawdopodobniej zgierski gródek. Rodzaj powinności jest oczywisty – hodowla bydła. Staropolskie określenie tegoż, to właśnie „skot”; do dziś używane w większości słowiańskich języków. Określenie „skotniki” odnosiło się do dzisiejszych pastuchów czy pasterzy. I taki jest najprawdopodobniejszy początek naszej bohaterki. Pierwsze zapisane jej nazwy to właśnie „SCOTHNIKI” i „SCOTNIKI”. Od tej nazwy wzięli nawet nazwisko właściciele – 1576r wymieniany jest Stachnik Scotniczski, a wieś liczyła trzy i pół łanu, posiadała karczmę, młyn i 13 osad.

W połowie XVII wieku dobra łagiewnickie, a więc i Skotniki należały do podsędka łęczyckiego Jerzego Bełdowskiego. W końcu XVIII w. był już własnością Karnkowskich. Na początku następnego wieku w księgach parafii zgierskiej (bo do niej wieś od początku należała) pojawiają się informacje o Budach Skotnickich. Określenie budy w tym czasie przynależne było do nowo zagospodarowywanych terenów. A tak właśnie było. W spisach wiejskich pojawia się też określenie Skotniki „małe” i Skotniki „większe”. Te pierwsze liczyły 6 domów i 67 mieszkańców, a drugie 36 domów i 227 mieszkańców.

Najprawdopodobniej duża ich część znalazła zatrudnienie w rozwijającym się wtedy błyskawicznie Zgierzu. Na najstarszych mapach z tego okresu widzimy z kolei Skotniki Małe oraz Kolonię Skotnicką. W latach po uwłaszczeniu na mapach występują natomiast Skotniki Małe i Skotniki Duże.

Dziesięć lat później Skotniki wieś i osada młyńska liczy 10 domów 134 mieszkańców i 165 mórg; młyn to jeden dom i 8 mieszkańców. Znajdowało się tu także 27 mórg ziemi dworskiej. Skotnicka kolonia włościańska liczyła 39 domów, 369 mieszkańców i 313 mórg. Wchodząca w jej skład karczma to dwa domy i 4 mieszkańców oraz dodatkowo 2 morgi ziemi dworskiej. W okresie międzywojennym obok Skotnik notowana była także kolonia Skotnica.

Na dzisiejszych mapach występują tylko jedne Skotniki, natomiast w oficjalnych spisach nazw jeszcze w 1974 r. występowały Skotniki Kolonia i Stare Skotniki. Obecnie wieś sołecka Skotniki „posiada” integralną część o nazwie Skotniki Kolonia.

Na koniec chciałbym jeszcze wrócić do młyna. Od roku 1576 r do 1889 r. dokonany spis brzmi „... wieś i osada młyńska nad rzeką Bzurą” (!). Jest to chyba oczywisty błąd. Być może młyn ten położony był nad Czarniawką. Pamiętajmy, że teren obecnych Łagiewnik Starych i Nowych to najprawdopodobniej też teren dawnych Skotnik. Wtedy lokalizacja młyna byłaby bardziej jasna. Ale może się mylę. Może ktoś uzupełni te informacje? Bardzo proszę.


Artykuł Macieja Wierzbowskiego
przepisał Sebastian Jabłoński

Publikacje Macieja Wierzbowskiego.

Wszelkie prawa zastrzeżone.