Początek działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Szczawinie datuje się na rok 1959. Założycielką i pierwszą przewodniczką koła była p. Stanisława Ślawska (Tomaszowa). To ona postanowiła urozmaicić życie kobiet wiejskich skupiając wokół siebie panie, między innymi: Janinę Kacprzak, Stanisławę Stopczyk, Mariannę Stopczyk, Apolonię Ślawską, Marię Michalak, Marię Wojtczak, Urszulę Pacześ, Janinę Gierszon. Kobiety te spotykały się przy herbacie i ciastach z własnego wypieku. Wówczas rodziły się tematy do kolejnych spotkań. Organizowano głównie zabawy taneczne w remizie strażackiej. W ramach prac społecznych panie łopatami równały drogi. Narodził się również pomysł wylęgarni kurcząt z inkubatora. Pani Ślawska swoją działalność zakończyła w 1962 roku.
Po niej trudu przewodniczenia podjęła się p. Jadwiga Goździk. Za jej działalności kontynuowano wylęg kurcząt, który p. Jadwiga prowadziła wraz z p. Marianną Knyszką z Małego Szczawina. Utrudnieniem w prawidłowym prowadzeniu wylęgu były częste braki w dostawie prądu. Wówczas to panie grzały cegły. Aby utrzymać właściwą temperaturę tymi gorącymi cegłami okładały kartony z jajami. Pani Jadwiga, która była nauczycielką, z braku czasu nie mogła dalej przewodniczyć kołu, ale była motorem napędowym wielu działań, które podejmowały panie.
W 1963 r. przewodniczącą została p. Stefania Kaleta. Za jej działalności odbywały się ogólne i zapraszane zabawy taneczne w remizie strażackiej. W ramach prac społecznych panie równały łopatami drogi. Wówczas to została gruntownie wyremontowna i wyrównana droga łącząca Szczawin Mały ze Szczawinem Dużym. Pania Stefania rozprowadzała kurczęta wraz z paszą. Spotkania z koleżankami z koła odbywały się u niej w domu. W okresie jej przewodniczenia z inicjatywy p. Jadwigi Goździk 26.02.1965 r. rozpoczęła działalność Klubo-Kawiarnia w ówczesnym domu nauczyciela.
Skład społeczny Rady Klubu
Panie wraz z młodzieżą ZMW organizowały akademie okolicznościowe:
W porozumieniu z młodzieżą zorganizowano trzydniową „Szkołę Zdrowia". Był to cykl pogadanek prowadzony przez lekarza Wydziału Zdrowia w Zgierzu. Odbyło się spotkanie z władzami powiatowymi na czele z zastępcą przewodniczącego PRN p. Ratajczykiem. Omówione zostały osiągnięcia i problemy społeczności. Odbyła się wycieczka krajoznawczo-turystyczna do Płocka i Ciechocinka. Na przełomie lat 1965-1966 odbył się Bal Sylwestrowy. Klub ten działał niestety krótko, bowiem zamknięto go w 1966 r.
Strona główna | Następna strona |