Rozmiar: 8485 bajtów




Na tej stronie znajdują się opisy trzech szlaków turystycznych przebiegających przez lub w pobliżu Szczawina.

Łącznikowy agroturystyczny szlak rowerowy

Szlak konny

Szlak agroturystyczny

Szlak bojowy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich


Łącznikowy agroturystyczny szlak rowerowy

PRZEBIEG TRASY:

Łagiewniki - klasztor oo. franciszkanów, Smardzew, Maciejów, Rozalinów, Dąbrówka Sowice, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Malinka" znaki żółte, długość ok. 9 km


Łącznikowy agroturystyczny szlak rowerowy bierze początek spod murów XVIII wiecznego barokowego kościoła i klasztoru ojców franciszkanów w Łagiewnikach (przed klasztorem znajduje się parking, na którym można pozostawić samochód).


Rozmiar: 7616 bajtówTablica z planem szlaku oznaczonym kolorem żółtym kieruje rowerzystów ul. Przyklasztorze na północ, by przeciąć drogę na północ, by przeciąć drogę asfaltową Zgierz - Stryków wysadzaną pięknymi srebrzystymi bukami i wprowadzić polną drogą na tereny Smardzewa w gminie Zgierz.

Szlak biegnie częściowo ul. Ogrodową i Leśną, wzdłuż meandrującej rzeki Czerniawki.

W urozmaiconym krajobrazie stromych zboczy, skarp i jarów porośniętych interesującą roślinnością. W tym środowisku można zaobserwować także różne gatunki ptactwa.

Wzdłuż trasy rowerowej przez Smardzew uważni rowerzyści odnajdą galerię rzeźby w kamieniu. Na zboczu skarpy porośniętym lasem widać tajemnicze wejście do podziemnej piwnicy, która dawniej służyła do przechowywania lodu w celach chłodniczych.

Szlak doprowadza rowerzystów do drogi asfaltowej Zgierz - Szczawin - Biała. Po skręcie w lewo, rowerzyści dotrą do skrzyżowania z drogą, która prowadzi przez Maciejów i Rozalinów do Dąbrówki Sowice. Tu w pobliżu Ośrodka Zdrowia żółty łącznikowy szlak dociera do zielonego agroturystycznego szlaku rowerowego.

Połączone szlaki wprowadzają do Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego „Malinka". Szlaki te oznakowane są w dwu kierunkach.

Łącznikowy agroturystyczny szlak rowerowy (żółty) ma służyć przede wszystkim mieszkańcom aglomeracji łódzkiej i zachęcić ich do opuszczenia miasta w celu uprawiania aktywnej turystyki.


Łącznikowy agroturystyczny szlak rowerowy (żółty) został zbudowany przez Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Zgierskiej Gminy Zgierz we współpracy z PTTK Oddział Zgierski.


Szlak konny


Szlak konny około 17 km, bierze początek w Rosanowie w gospodarstwie agroturystycznym Jerzego Stańczaka - stajnia koni Ceduła. Przebiega wśród pól i lasów przylegających do wsi Ciosny, Dzierżązna, Leonów i Wymokłe. Po drodze jeźdźcy spotykają rozlewisko rzeki Ciosenki, młyn, stawy,obelisk, cmentarz z 1914 r.

Odpoczynek i popas zapewnia gospodarstwo agroturystyczne Pod akacjami. Następnie leonowskie lasy wprowadzają jeźdźców do wsi Wymokłe sąsiadującej z Rosanowem.


Agroturystyczny szlak rowerowy


PRZEBIEG TRASY:


Zgierz - Ośrodek Sportu i Rekreacji "Malinka"- Dąbrówka Wielka,Rosanów, Ciasny, Dzierżązna, Biała, Szczawin, Dąbrówka Strumiany, Dąbrówka Sowice, znaki zielone, długość ok. 33 km


Szlak agroturystyczny, zwany zielonym szlakiem rowerowym przebiega przez południowe tereny gminy Zgierz. Rozpoczyna się w Ośrodku Sportu i Rekreacji „Malinka" na terenie Zgierza. Wyjeżdżając z ośrodka należy skręcić w stronę Dąbrówki Wielkiej (ul. Wycieczkowa), dalej szlak przecina drogę relacji Zgierz - Piątek i kieruje się do Rosanowa. Rowerzyści jadąc ul. Długą, po drodze mogą zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym i skorzystać z możliwości jazdy konnej w stajni Ceduła. Dalej szlak biegnie obok boiska sportowego w Rosanowie i skręca w ul. Główną. Pierwsza odnoga szlaku prowadzi do rezerwatu "Ciosny" z chronionym skupiskiem jałowców, które porasta śródlądowe wydmy. Aby tam dojechać należy skręcić w prawo za kościołem w ul. Jarzębinową. Kolejna odnoga szlaku wiedzie ul Źródlaną do źródeł rzeki Ciosenki. Są to największe źródła w Polsce Środkowej, a nisza źródliskowa jest siedliskiem dla cennych i rzadkich gatunków roślin.

Następną miejscowością na trasie są Ciosny. Na turystów czekają atrakcje w gospodarstwie agroturystycznym: młyn, tartak i łowiskona pierwszym zbiorniku wodnym rzeki Ciosenki. Kolejny punkt to obelisk przy starej szkole w Dzierżąznej. Głaz z pamiątkową tablicą poświęcony jest pamięci dzieci pracujących w czasie okupacji w filii Obozu dla Małoletnich z ul. Przemysłowej w Łodzi. Szlak łączy jeszcze inne miejsca związane z obozem w Dzierżąznej. Również w Dzierżąznej można odwiedzić kuźnię, przyjrzeć się sprzętom i obejrzeć pokaz kucia podków. Dalej szlak rozwidla się. Skręcając w lewo w kolejną odnogę trasy można dojechać do fermy strusi w Swobodzie. W pobliżu znajduje się Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy Gminy Zgierz z dworkiem w którym funkcjonuje hotel. Do ośrodka prowadzi następna odnoga szlaku.

Wracając na szlak w Dzierżąznej po prawej stronie tuż przy drodze do dłuższego postoju zachęca pole biwakowe i łowisko. Nieco dalej trasa mija cmentarz 1914r. Prostą drogą szlak prowadzi do gospodarstwa Pod akacjami. Można tu obejrzeć dawny sprzęt gospodarstwa wiejskiego i pojazdy zaprzęgowe oraz poznać działanie zabytkowych maszyn. Kolejne mijane miejscowości to Kolonia Głowa i Biała. W Białej warto zatrzymać się w Szkole Podstawowej, gdzie uczniowie oprowadzą po Izbie Pamięci Narodowej z pamiątkami jakie zachowały się po obozie dla dzieci w Dzierżąznej. Dalej ul. Kościelna prowadzi do drewnianego kościółka z XVIII wieku.

Kolejny etap wycieczki to Szczawin, jedna z najstarszych wsi w okolicy. Po drodze do Szczawina, skręcając w wyznaczonym na trasie kierunku, znaleźć można stary, opuszczony cmentarz Ewangelicki. Przyrodniczą ciekawostką jest imponujący kasztanowiec rosnący w samym środku cmentarza. Dalej szlak prowadzi duktem leśnym przez Las Szczawiński (w tym miejscu pokrywa się częściowo ze szlakiem czerwonym). Po drodze do odpoczynku zachęca leśne źródło, gdzie przy odrobinie szczęścia i zachowaniu ciszy można spotkać zwierzęta, które przychodzą napić się wody. Podobno w okresie godowym pojawia się nawet łoś.

Dalej trasa prowadzi drogą łączącą Kębliny ze Szczawinem i obok leśniczówki przez wieś Jeżewo. Końcowy odcinek szlaku biegnie przez Dąbrówkę Strumiany, gdzie można jeszcze skręcić w lewo do starej cegielni. Przez Dąbrówkę Sowice wraca do ośrodka „Malinka".

Na trasie jest wiele miejsc w których można uzupełnić zapasy suchego prowiantu i płynów lub zjeść posiłek.

Obejrzenie wszystkich uwzględnionych na szlaku miejsc możliwe jest po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu. Chętnych prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem Agroturystycznym


Stowarzyszenie Agroturystyczne
Ziemi Zgierskiej

Urząd Gminy Zgierz
Zgierz, ul Łęczycka 4
tel. (42)7178487, 0501 331 212