Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych
W Zespole Szkolno - Gimnazjalnym w Szczawinie znajduje się siedziba Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Zostało ono założone w 1999 roku. Na tej stronie można znaleźć informacje dotyczące działalności Towarzystwa.
I Ty możesz napisać do Drzazgi
„(...) Naszym celem jest nie tylko danie możliwości wypowiedzenia swojego zdania - w sposób liryczny lub epicki - młodzieży, ale także przedstawienie różnych form działalności. Jest to miejsce, w którym możecie podzielić się tym, z czego jesteście dumni." - cytat ten pochodzi z wznowionego w listopadzie 2004 roku wydania ogólnopolskiego Pisemka Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych „Drzazga".
Gazetka, wydawana przy współpracy z prezesem Zarządu Krajowego TUL z siedzibą w Warszawie - panią Zofią Kaczor-Jędrzycką, powstała na początku lat dziewięćdziesiątych. Najczęściej redagowana była przez zespoły szkolne (m.in. ZS Rolniczych w Bożkowie, Technikum Weterynaryjne w Łomży czy ZS nr 2 w Pyrzycach) przy okazji sesji, warsztatów i rajdów współorganizowanych przez regionalne odziały TUL. Do kwartalnika piszą związani z TULem młodzi ludzie z całej Polski. Tematy przez nich poruszane dotyczą życia młodzieży i wszystkiego, co jest z nim związane. Poprzez wiersze, eseje, wywiady z ciekawymi ludźmi oraz wspomnienia wspólnych wakacyjnych wyjazdów tworzymy w „Drzazdze" obraz młodego, aktywnego i pełnego pomysłów na świat i siebie człowieka. Tego typu „zapełnienie" wolnego czasu pozwala nam rozwijać swoje umiejętności, a także uczy współpracy i dostrzegania w najprostszych, codziennych sprawach niezwykłości i cudowności.
Na pierwszej stronie pisemka zawsze znajduje się artykuł Chcemy naprawiać świat, który obejmuje szczególnie ważne dla nas przemyślenia. W ten sposób udowadniamy, że interesujemy się czymś więcej niż „własnym podwórkiem". Redakcja „Drzazgi" (a także wszyscy nasi starsi Koledzy, bez których pomocy nie poradzilibyśmy sobie z wydawaniem gazetki) jest przekonana o tym, że to w naszych rękach leży przyszłość świata.
Dlatego chcemy polemizować z wszystkimi, którzy od lat powtarzają z przekąsem: „Ach, ta dzisiejsza młodzież..."! Stałe miejsce ma także kącik twórczości, tych mniej i bardziej znanych, poetów. Na publikacje swoich prac mogą liczyć również artyści plastycy i fotografowie amatorzy, bowiem chętnie zamieszczamy wszelkiego rodzaju zdjęcia i ilustracje. Dużo miejsca poświęcone jest działalności wszelkiego rodzaju kółek i stowarzyszeń zrzeszających nastolatków (i nie tylko). Staramy się pokazać, że nasze środowiska dają wiele możliwości rozwoju, trzeba tylko umieć i chcieć z nich korzystać. Zachęcam więc tych (zarówno dorosłych jak i młodzież), którzy mają coś ciekawego do powiedzenia na temat młodego pokolenia i jego miejsca w społeczeństwie, aby kontaktowali się z redakcją „Drzazgi" i przesyłali nam swoje spostrzeżenia w dowolnej formie.
Olga Matusz
Kontakt do redakcji:
• Zarząd Krajowy Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych,
ul. Wspólna 30, 00 - 930 Warszawa z dopiskiem „Drzazga"
lub
• Olga Matusz
Szczawin Duży, ul. Strykowska 20
95 - 002 Smardzew
Są takie miejsca...
Są takie miejsca na Ziemi Zgierskiej, którymi można się zachwycić. Do których chce się wracać. Świadczą o tym prace: wiersze i fotografie, jakie mieszkańcy Gminy Zgierz zgłosili na konkurs ogłoszony przez Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych.
To drugi taki konkurs. Pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku. W konkursie wzięła udział młodzież i dorośli. Niektórzy zaprezentowali swoje twórcze możliwości po raz kolejny. Miłym zaskoczeniem dla uczestników był tomik wierszy, na który złożyły się utwory z tego roku oraz wybrane wiersze ubiegłoroczne. Odnajdujemy w nich miejsca prawdziwe: zza okna, z łąki pod lasem, alei wśród drzew, zwyczajne krajobrazy odkryte na nowo. We wstępie do tomiku czytamy: „Każdy z nich (wierszy) świadczy o twórczej i refleksyjnej postawie ich autorów, umiejętności dostrzegania przez nich piękna w otaczającym świecie. W wierszach widać ogromną wrażliwość twórców, czuje się prawdziwość i szczerość ich przeżyć." - Już dziś mam pomysł na kolejną edycję konkursu. W przyszłym roku będzie ona zatytułowana "To co dla mnie najważniejsze" - mówi Jadwiga Kotynia - Matusz organizator konkursów.
Podczas uroczystości ogłoszenia wyników laureaci czytali swoje utwory. Na akordeonie zagrała Monika Staniecka. Zebrani mogli wysłuchać poezji śpiewanej w wykonaniu Natalii Niszczak, Klaudii Rogut, Sylwii Skowron i Aleksandry Kasicy.
Wyniki konkursu
Dorośli:
I m - Krystyna Makowska
II m - Józefa Leduchowska, Ewa Furmaniak, Piotr Królikowski
Młodzież:
I m - Natalia Niszczak
II m - Piotr Adamski, Natalia Jankowska, Marta Kaczmarek, Kasia Kondracka
III m - Agnieszka Adamska, Paulina Cieniak, Małgosia Królikowska, Katarzyna Stopczyk
Aneta Kosiorek
w miesięczniku Na Ziemi Zgierskiej Nr 4/2005.