W 1333 r. Władysław, książe dobrzyński i łęczycki, dał Henrykowi, bratu Bartona dwa łany w Zegrzanach (teren dzisiejszego Zgierza). W zamian otrzymał połowę Glinnika (Glinniki). Jest to jedyna informacja o najstarszych dziejach tej wsi. Na początku XVI w. Glinnik (Glynnyk) wchodził w skład parafii szczawińskiej. Wymieniony jest wraz ze Smardzewem oraz Szeligami i Czaczkami. Pisze ówczesny autor, że wszystkie te miejscowości były opustoszałe (deserta). Szczęście było przy Glinniku (i Smardzewie), te dwie miejscowości istnieją do dziś. O dwu pozostałych ślad zaginął. Następne informacje to dopiero początek XIX w. Rządowa wieś Glinnik leżała w woj. Mazowieckiem, obwodzie Rawskim i powiecie Brzezińskim. Parafia ta sama w Szczawinie. Wieś liczyła 20 domów i 226 mieszkańców. Wtedy też powstał najprawdopodobniej dzisiejszy dwór i park przy nim. Niektórzy autorzy przypuszczają, że sam park jest o wiele wcześniejszy i pochodzi z przełomu XVII i XVIIIw. 115 lat temu przedstawiono taki mniej więcej opis Glinnika. Wieś i folwark, pow. brzeziński, gm. Dobra, par. Szczawin. Leży na lewo od drogi bitej ze Zgierza do Strykowa. Liczy 15 domów i 130 mieszkańców. Ziemi włościańskiej 106 mórg, folwarcznej 173 morgi. Dobra Glinnik lit. ABC składają się z folwarków Glinnik i Smoleńsk, tudzież wsi niżej wymienionych.
|
Od Brzezin wiorst 20 od Zgierza 6. Rozległość obu folwarków wynosi 207 mórg. Budynków murowanych 5, drewnianych 14, młyn wodny. Rzeczka Czarnówka (!) przepływa i formuje staw i sadzawki, pokłady marglu. Uff! Ładny był początek. Co prawda nie zgadza się sumowanie niektórych „osad i mórg” - czytaj teraz „domów i hektarów”, ale nie będziemy się o drobiazgi spierać, tym bardziej, że majątek ten dość szybko uległ rozdrobnieniu. I np. W okresie międzywojennym „właściciel ziemski” Glinnika – Józef Richter posiadał tylko 54 ha. W skład dzisiejszego sołectwa wchodzą tylko 4 wsie (nie licząc samego Glinnika). Można powiedzieć, że to dalekie echo tego ogromnego majątku. Dzisiejsi udziałowcy sołectwa to:
Przy opisie tej ostatniej wsi znajduje się następująca uwaga: „Jest to świeżego pochodzenia wieś. W tejże gminie znajdują się w pobliżu wsi: Podole i Ukraina”. Szanowni PT Czytelnicy. A może ktoś z Państwa wie dlaczego w drugiej połowie XIX w. pojawiły się te nazwy? Kto je wymyślił? Czekam na informację. (Muzeum Miasta Zgierza tel. 16-37-92). |
Artykuł Macieja Wierzbowskiego
z miesięcznika Na Ziemi Zgierskiej
przepisał Damian Bartczak
|
Wszelkie prawa zastrzeżone. |