Szkoła w Szczawinie dawniej i dziś - 4


Kadra pedagogiczna kieruje swoją uwagę na wyniki nauczania, które to w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych są dość słabe (patrz: dane statystyczne). Stwierdza się, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest duży udział dzieci w pracach polowych.
W związku ze stwierdzonymi faktami proponuje się ożywienie współpracy z rodzicami. Nauczycieli zobowiązuje się do częstszych kontroli zeszytów, sprawdzianów wiadomości. Podejmuje się również problem dyscypliny pracy nauczycieli: sumiennego przygotowania się do zajęć, punktualnego rozpoczynania lekcji.
Poprzez organizowane przez nauczycieli - wychowawców apele, pogadanki, zajęcia pozalekcyjne i dyżury w czasie przerw międzylekcyjnych dąży się do poprawy sytuacji wychowawczej w szkole.
Ogromną rolę wychowawczą pełnią w owym okresie szkolne organizacje młodzieżowe: PCK, ZHP, SU.
Wartym odnotowania faktem jest zmiana stopnia organizacyjnego szkoły z siedmioklasowej na ośmioklasową (1966/67). Rodziców zapoznaje się z reformą szkoły podstawowej.
18 XI 1965 r. na posiedzeniu Rady Pedagogicznej omawia się Zarządzenie Min. Ośw. i Wych. w sprawie Statutu Szkoły Podstawowej. Szkoła podstawowa to szkoła świecka, koedukacyjna, wyposażona przez państwo. Statut określa obowiązki uczniów, nauczycieli, pracowników administracji, podkreśla znaczenie organizacji uczniowskich, a zwłaszcza SU i ZHP.
W następnych latach odczuwa się coraz bardziej trudności lokalowe: brak izb lekcyjnych, właściwej szatni oraz ogólnie zły stan techniczny budynku.
Rozpoczyna się więc budowę nowej szkoły, którą oddano do użytku w roku szkolnym 1973/74. Budynek jest - w porównaniu z dawnym - obszerny, jasny, czysty. Warunki pracy nauczycieli i uczniów znacznie się poprawiają. Sale lekcyjne wyposażone zostały w nowy sprzęt i liczne pomoce dydaktyczne. Zakupiono wiele ciekawych książek do biblioteki szkolnej.
Odczuwa się jednak poważny brak sali gimnastycznej. Przy szkole wybudowano mieszkania dla dwu nauczycielskich rodzin.
Przez następne lata władze oświatowe przygotowują się do likwidacji małych wiejskich szkół. W związku z tym poczynając od roku szkolnego 1979/80 szkoła w Szczawinie pełni funkcję szkoły zbiorczej. Likwiduje się (etapowo) szkolę w Smardzewie.Obwód szkolny - Szczawin powiększa się więc, a co za tym idzie, wzrasta liczba uczniów i nauczycieli.
Właśnie w tym czasie rozpoczyna się zorganizowane dowożenie uczniów do szkoły, funkcjonowanie świetlicy i szeroka działalność stołówki szkolnej. Istniejące od niedawna ognisko przedszkolne rozrasta się w pracujący w pełnym wymiarze godzin oddział przedszkolny, który sprawuje opiekę nad dziećmi 6-letnimi, a często i 5-letnimi.
Niezwykłym wydarzeniem jest oddanie do użytku Domu Nauczyciela w Szczawinie, w którym mogły zamieszkać 4 nauczycielskie rodziny (1979/80).
Przez wiele następnych lat szkoła tętni życiem. Działają koła przedmiotowe oraz koła zainteresowań: matematyczne, jęz. polskiego, plastyczne, fotograficzne, historyczne, chór, zespół muzyczny, klub komputerowy i teatrzyk kukiełkowy. Wydaje się również pisemko szkolne „Uczniowskie Wieści".
Nauczyciele wiele czasu poświęcają swoim wychowankom. Są z nimi na lekcjach, ale często i poza lekcjami. Organizują bowiem rajdy, wycieczki, ogniska. Czasami odwiedzają ich w domach.
Ważne i gwałtownie postępujące wydarzenia polityczne ostatnich lat i piętrzące się trudności ekonomiczne kraju nie pozostają bez wpływu na życie szkoły. Poważne braki finansowe spowodowały ograniczenie liczby godzin większości przedmiotów. W związku z powyższym zaleca się realizację programowego minimum w zakresie poszczególnych przedmiotów. Całkowicie likwiduje się zaś pracę kół przedmiotowych oraz zespołów zainteresowań.
Nauczyciele nie rezygnują jednak z pracy pozalekcyjnej. Niektórzy takie zajęcia prowadzą nieodpłatnie.
Cały czas odczuwa się w szkole poważny niedobór środków finansowych na konserwację budynku, opał, środki czystości, pomoce naukowe i potrzebne w szkole materiały.
Obecnie prowadzone są prace nad kolejną reformą szkolnictwa.
Na przestrzeni ostatnich lat podejmowano niejednokrotnie takie działania, których nie realizowano w całości.
Z początkiem roku 1993 Zarząd Gminy Zgierz przejął zarządzanie szkołami na swoim terenie, a więc i szkołą w Szczawinie.
Najbliższe lata dowiodą, jak potoczą się dalsze losy szczawinskiej oświaty.


Poprzednia strona

SZCZAWIN z dziejów wsi i oświaty

Wszelkie prawa zastrzeżone.