Warszyce

Leżące w widłach dwu rzeczek: Czerniawki i Moszczenicy dzisiejsze Warszyce otoczone są bardzo starymi wsiami, z których większość istniała już w wieku XIV. Teren musiał być atrakcyjny osadniczo, bowiem i korzenie Warszyc sięgają 1391 r. Liczne procesy sądowe dostarczają nam imion pierwszych właścicieli z rodu Adwańców. W końcu XIV w. był to Janek (Ianko albo Johannes) de Warssice (Warsice, Warszice, Warssice, Warczice). W 1399 r. występuje też Hanca de Warsice.
Nazwa Warszyc pochodzi najprawdopodobniej od imienia Warsz. Przy okazji proszę zwrócić uwagę jak powstawały nazwy i nazwiska. Najpierw był Warsz. Od jego imienia nazwano miejscowość. Następni właściciele, nieraz nawet nie spokrewnieni z przykładowym Warszem, nazwali się Warszyccy.
Największego znaczenia ród Warszyckich nabrał w wieku XV, gdy należały do nich Skoszewy (wówczas miasto) i 19 wsi, ciągnących się od Brzezin do Leźnicy Wielkiej.
Na liście posiadłości jednego z następnych właścicieli, Stanisława Warszyckiego (syna Macieja), figurowała również Modlna, Dąbrówki oraz Bedoń. Wymienione dobra w 1484 roku sprzedał Stanisław Warszycki starościnie łęczyckiej za cztery tysiące czerwonych złotych. Był także wojewodą podlaskim i skarbnikiem wielkim koronnym.
Inny Stanisław, syn podchorążego w Modlnej, Jędrzeja, do zaszczytów dostąpił zostawszy wojewodą mazowieckim a potem kasztelanem krakowskim, służył pięciu królom z duża wiernością, radą i pomocą przez pięćdziesiąt lat, jak opisali to kronikarze.
Ostatni Stanisław był prawdopodobnie jednym z dwu braci, którzy w 1617 r. rozpoczęli studia w Krakowie - Adamus Andrea Warssycky d. Gnesn. i Stanislaus Andreae Warssiczky fraters.
Jednocześnie istniała Warszycka Wola (De Vola Warsice, Warschiczka Wola, Volia Varssiczka), znamy także jej mieszkańca z 1399 r. - kmiecia Pawła. W początkach XVI w. dwór z folwarkiem w Warszycach należały do parafii w Modlnej, zaś wieś do parafii w Giecznie. Folwark dawał dziesięcinę plebanowi w Modlnej, natomiast kmiecie kanonii łęczyckiej z tym, że ci ostatni kolędę dawali proboszczowi w Giecznie. O jej dalszych losach w odcinku o Woli Branickiej.
W 1576 r. we wsi Warssicze w parafii Gieczno jeden z Warszyckich posiadał jeden łan, 2 zagrody i młyn z 4 osadnikami. Drugi - Jakub - miał jeden łan, jedną zagrodę i 3 osadników. We wsi Warszycka Wola Andrzej Tymiński płacił podatki z 3 łanów, dwu zagród, karczmy, młyna o 2 kołach i 11 osadników.
W początkach XIX w. występują już jedne Warszyce w par. Gieczno. Liczyły wtedy 7 domów, 69 mieszkańców. Pod koniec tegoż wieku liczba domów wzrosła do 11, liczba mieszkańców do 109. Wieś liczyła 162 morgi.
Do niedawna istniały Nowe i Stare Warszyce. Dziś tylko Warszyce i nazwa taka jest jedyna w Polsce.

Z książki Macieja Wierzbowskiego Korzenie Gminy Zgierz
przepisała Ania Jabłońska

Publikacje Macieja Wierzbowskiego.

Wszelkie prawa zastrzeżone.