Tak jak wszędzie, nazewnictwo (nazwy wsi, obiektów fizjograficznych) ulegało historycznym zmianom. Różnie pisane są czasem nazwy wsi, zwłaszcza, gdy są z przymiotnikiem Stary, Stare lub Nowy, Nowe. Czasem różnie pisane są nazwy fizjograficzne np. rzek - Czarniawka, Czarnówka, Czerniawka. W tym opracowaniu będę stosował „urzędowe" nazwy wsi, wg załącznika do Uchwały Rady Gminy Nr XIII/112/99 z 26 sierpnia 1999 r. - „W sprawie określenia miejscowości i ich liczby, wchodzących w skład sołectw w Gminie Zgierz". Nazwy fizjograficzne, zwłaszcza nazwy rzek, przyjmuję wg wersji z ostatniego „Spisu Urzędowych nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych województwa łódzkiego" wydanego przez ówczesny Wydział Organizacyjno-Prawny Urzędu Miasta Łodzi we wrześniu 1988 r. O ile wiem, to od tego czasu nic podobnego się nie ukazało, a jakieś reguły muszą obowiązywać. Nie orientuję się, czy istnieje konflikt prawny pomiędzy oboma dokumentami, ale będę przytaczał te istniejące oficjalnie niedawne nazwy. Mimo wszystko trochę żal, że tradycyjne, nieraz bardzo historyczne, nazwy giną. Tym większa chwała dla tych miejscowości, które dawne nazwy pozostawiły w formie nazw ulic, np. w Grotnikach ul. Krzemień.
|
Ze zdziwieniem natomiast ujrzałem na tabliczce w Łagiewnikach Nowych nazwę ulicy „Krzywie". Ta nazwa to część (dzielnica) miasta Zgierza. Ta dawna wieś była i jest po lewej stronie Bzury. Uliczka, która nosi tę nazwę znajduje się po prawej stronie rzeki i nie ma związku z prawdziwym Krzywiem. Oczywiście przyjęte jest, że ulice mają nazwy od sąsiednich czy znanych miejscowości, ale zawsze w formie przymiotnikowej np. Warszawska, Aleksandrowska czy Łódzka. Ta prowadząca do stawów rybnych jest krzywa i tak mogłaby się nazywać.
Zastanawia mnie jednak, co innego. Do niedawna istniały wykazy oficjalnych nazw miejscowości. Większość z nich ma prawną moc, obowiązującą do dzisiaj. Wbrew pozorom to bardzo istotne sprawy. Dlatego też, wszelkie zmiany w nazewnictwie muszą uzyskiwać akceptację władz państwowych i to najwyższego szczebla. Do niedawna np. obowiązywała nazwa Wola Rogózińska. Od 1999 r. pojawia się nazwa Wola Rogozińska. To jak naprawdę nazywa się ta miejscowość?
Podobnie jest z Łagiewnikami Nowymi. Raz nazwa brzmi tak jak w poprzednim zdaniu, raz Nowe Łagiewniki. Podobnych przypadków jest więcej. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostanie to prawnie ustalone.
|
Z książki Macieja Wierzbowskiego Korzenie Gminy Zgierz
przepisali uczniowie klasy V 13 kwietnia 2005r. na godzinie wychowawczej.
|
Wszelkie prawa zastrzeżone. |