Miejscowości o takiej nazwie jest w Polsce tylko 5. Co prawda to do niedawna w sąsiedzkim Rosanowie był jeszcze przysiółek o nazwie Ciosny Kolonia, ale po ostatnich zmianach zniknął. Żeby było śmieszniej to słynny rezerwat jałowców o nazwie „Ciosny" leży na terenie miejscowości Rosanów.
Nasze Ciosny pojawiają się na „kartach historii" bardzo wcześnie. Już w latach 1392 i 1393 Bolesta i Mściszek, dziedzice wsi Czezne (II wersja - Czosni) odstępują ją Witkonowi, dziekanowi łęczyckiemu.
Nazwa pochodzi prawdopodobnie od określenia znaku granicznego na drzewie - ciosno lub ciosna. Dziś powiedzielibyśmy, że coś tam było zaciosane.
Historia Ciosen sięga jednak o wiele dawniej w przeszłość. Najstarsze znaleziska zabytków archeologicznych pochodzą z paleolitu - najstarszej epoki kamienia i sięgają IX tysiąclecia przed narodzeniem Chrystusa. Ciągłość osadnicza od tego czasu trwa bez przerwy do dziś. Jest to, więc jeden z najstarszych „korzonków" na naszym terenie. Być może, że indywidualne „korzenie" wielu z nas pochodzą właśnie z Ciosen.
W wieku XVI Ciosny (Czosny, Czyosny lub Cziosny) były w dalszym ciągu własnością „duchowną", tzn. należały do dostojnika kościelnego lub instytucji kościelnej w pow. i woj. łęczyckim.
W wieku XVIII właścicielem Ciosen był Franciszek Wilkanowski przedstawiciel rodziny, która w różnych okresach zarządzała większością dóbr na terenie obecnej gminy.
Na początku XIX w. wieś Ciosny, leżąca w parafii Gieczno i powiecie zgierskim liczyła 9 domów i 100 mieszkańców. W końcu tego wieku wieś i folwark Ciosny, leżą już w parafii Modlna powiecie łódzkim. Wieś posiadała osad 23 i 278 mórg gruntu. Sam folwark w roku 1873 wart był 35 800 rubli srebrem. Zajmował 964 morgi w tym: grunty orne i ogrody - 553 morgi, łąki - 74 mórg, pastwiska - 152 morgi, lasy - 147 mórg, nieużytki i tereny zabudowane - 38 mórg. Stosowano siedmiopolowy płodozmian. Budynków murowanych było 2, drewnianych 12. Dodatkowo wymieniony jest młyn i pokłady torfu. W skład tego klucza, oprócz folwarku i wsi Ciosny wchodziły dodatkowo wsie: Dębniak, Kania Góra i Leonów.
Do niedawna istniały jako integralne części: Ciosny - Parcela i Ciosny Sady. Jedyna nazwa obiektu fizjograficznego to pola i łąki określane - Pod Źródłami. Wcześniej zniknęła nazwa Ciosny-Folwark (choć występuje jeszcze na bardzo dokładnych mapach).
|
Z ciekawszych obiektów wymienić należy młyn wodny, nad rzeczką Ciosenką. Młyn ten wymieniany jest już w 2. połowie XVI w. W inwentarzu dóbr z 1745 r. znajdujemy następujący opis: Młyn. Chałupa dla młynarza nowo postawiona, ale nie poszyta i komin jeszcze nie postawiony, tylko brożyny. Przy tej chałupie chlewik i obórka. Młynica nowa, pogrodki złe, kamienie nowe, paprzyca dobra, wrzeciona, cywie, czopy żelazne, refy i insze porządki znajduię.
Być może młyn ten dotrwał do początków XX w., kiedy to w miejscu tym stał drewniany parterowy młyn, postawiony na rzucie prostokąta, poruszany kołem wodnym nasiębiernym, posiadający 2. pary kamieni francuskich, żubrownik i perlak.
W pewnym okresie czynny był tu także tartak poruszany tym samym kołem wodnym, ale stojący w osobnym budynku.
Przed I wojną światową postawiony został obecny młyn jako jednopiętrowy, murowany z cegły budynek z dwuspadowym dachem krytym dachówką. Obok stanęła mała parterowa turbinownia z dachem jednospadowym krytym papą.
Liczne remonty i przebudowy (ostatnia w 1967 r.) doprowadziły do stanu obecnego. Młyn poruszany był turbiną wodną, a alternatywnie silnikiem na gaz koksowy. Zdolność przemiałowa od 2-4 t. zboża na dobę.
Jako kolejną ciekawostkę przytaczam fakt, że już w 1801 r., w księgach parafialnych zgierskich zanotowano, iż mieszkanka Ciosen - Petronella Dworska była chrzestną w sąsiednich (wtedy) Dąbrówkach, podobnie jak w następnym roku Marianna Bartłomiejowa. W 1813 r., komornik (po „dzisiejszemu" -wynajmujący mieszkanie) z Ciosen, Jan Kowalczyk zgłasza urodziny dziecka w parafii zgierskiej.
W 1928 r. biskup ordynariusz łódzki Wincenty Tymieniecki ogłasza dekret o odłączeniu z dniem 17 maja 1928 r. od parafii Modlna dek. ozorkowski wsi: Swoboda, Ciosny Sady, Ciosny folwark i Ciosny kolonja i przyłączeniu tychże wsi do par. Biała
W 1929 r. właścicielem młyna w Ciosnach był - W. Widawski.
|
Z książki Macieja Wierzbowskiego Korzenie Gminy Zgierz
przepisali uczniowie klasy V 23 marca 2005r. na godzinie wychowawczej.
|
Wszelkie prawa zastrzeżone. |