Kot w domu

Nie każdemu kotu hodowanemu w mieście wolno swobodnie wychodzić z domu. Na podwórku czyha na niego wiele niebezpieczeństw: samochody, psy, inne koty, a także wirusy i bakterie.
Każdemu kotu trzeba urządzić w domu specjalny kącik higieniczny. Do tego celu najlepiej nadaje się plastikowa kuweta fotograficzna, do której wsypuje się piasku, trocin, skrawków papieru lub specjalnego żwirku kupowanego w sklepach z artykułami dla psów i kotów. Żwirek ma tę przewagę nad piaskiem, że całkowicie pochłania nie przyjemne zapachy, służy kotu do wielokrotnego użytku i wyrzuca się go do sedesu bez obawy o zatkanie rur. Kot jest stworzeniem wyjątkowo czystym i lubi, aby jego kuweta zawsze pachniała świeżością. Piasek należy więc zmieniać codziennie, natomiast papierki po każdym użyciu.

TOALETA

Kot sam dba o czystość swojego futerka, liżąc je szorstkim językiem. Nie trzeba więc go kąpać. Można natomiast szczotkować, chociaż małe kociaki krótkowłose nie przepadają za tym zabiegiem. Niestety, kot sam troszczy się również o „manicure”. Często ostrzy pazurki o domowe meble, niszcząc obicia na fotelach i kanapie. Dobrze jest przygotować mu specjalny „pilniczek”- może nim być na przykład przywieziony z lasu pieniek – i uczyć go, że tylko o niego ostrzy się pazurki.

SMACZNY, ZDROWY POSIŁEK

Koty są mięsożerne, toteż podstawą ich pożywienia jest mięso (najlepiej surowe wołowe) oraz gotowana ryba, a nie mleko. Niektórym kotom, o szczególnie wrażliwych żołądkach, mleko może wręcz szkodzić. Wskazane jest również podawanie kotom oprócz mięsa gotowanych jarzyn, surowego żółtka, białego i żółtego sera. Można też je karmić specjalnym suchym pokarmem i konserwami dla kotów, które zawierają wszystkie potrzebne witaminy i mikroelementy. Nie zdziwcie się jednak, jeśli Wasz Mruczek nie będzie gustował w indykach, dziczyźnie czy łososiach z puszki. Nie wszystko, co jedzą ludzie, smakuje kotom.
Nie wolno podawać kotu potraw słonych i ostro przyprawionych (na przykład słonej kaszanki), konserw przeznaczonych dla ludzi, surowych ryb, surowej wieprzowiny.
W miejscu, gdzie kot jada posiłki, zawsze powinna stać miska z czystą, nie przegotowaną wodą.

PAN KOTEK JEST CHORY

Jeśli kot jest osowiały, nie chce jeść, wymiotuje, ma przyśpieszony oddech – to znak, że jest chory i z nim iść do lekarza. Każdy kot z dobrego domu powinien mieć swojego lekarza weterynarii. Zdrowy kot też musi od czasu do czasu złożyć mu wizytę. Raz w roku bowiem powinien być odrobaczony i zaszczepiony przeciwko groźnym dla niego chorobom.

PCHŁY

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem na te insekty jest obróżka przeciwpchelna, którą też można kupić we wspominanym już sklepie. Uwaga: nie należy zakładać kotu obroży dla psa!
Więcej kłopotu sprawia użycie specjalnego pudru. Po posypaniu futerka zwija się kota na pewien czas w stary ręcznik lub koc, by nie zlizywał pudru. Potem należy go dokładnie wyszczotkować. Trzeba także wyprać kocie posłanie. Tam również mogą być pchły.

ZABAWY KOTA

Zdrowy kot zawsze ma ochotę na figle. Do nieprzytomności goni za zwiniętym w kulkę papierkiem, gumową piłeczką, kłębkiem wełny, muchą lub ćmą. Poluje na wszystko, co się rusza. Nie każcie mu jednak bawić się zbyt długo. Zmęczony kot będzie reagował agresywnie nawet na wyciągnięcie ręki i taki nieprzyjazny odruch może się stać nawykiem.

artykuł Ewy Andruszkiewicz z czasopisma KWAK wybrała
Lilka Złotocha.
powrót