Niewiele jest w środkowej Polsce drewnianych kościółków tak hojnie wyposażonych w ołtarze, jak giecznieński. Jest ich sześć. Ołtarz główny przyciąga wzrok dzięki oryginalnej architekturze. Jest obramowany po bokach bramkami dla kapłana i ministrantów, zwieńczonymi postaciami apostołów. Ołtarz, podobnie, jak pozostałe, wykonany został z drewna w stylu barokowym około 1720 roku. Zdobią go dwa, nałożone na siebie obrazy. Wmontowany w ołtarz na stałe z XVIII wieku, przedstawia Matkę Boską okrytą metalową szatą, która na lewym ramieniu trzyma Jezusa, z prawą ręką w geście błogosławienia. Głowy matki i Syna przykrywają ażurowe korony. Wokół postaci na purpurowym tle jest aureola z gwiazd. Gdy poruszy się dźwignią, w prostopadłej ramie ukazuje się nowa scena z opuszczającego się obrazu. Przedstawia Chrystusa, który adorowany przez dostojników kościelnych, błogosławi tłum świętych. To Wszyscy Święci są patronami parafii Gieczno.
Ołtarz główny jest najokazalszy. Ołtarz w przerwanym łuku eliptycznym wieńczy gołębica, w glorii złotych promieni. Na mensie ołtarza para złoconych aniołków strzeże z boków kielicha z hostiami, zamkniętego w tabernakulum, na którym spoczywa postać symbolizująca Baranka Bożego. Pozostałe ołtarze w prezbiterium mają identyczną architekturę. W lewym ołtarzu ramę wypełnia barokowy krucyfiks z XVIII w. Nastawę prawego zdobi, oprawiony w bogato rzeźbioną ramę, obraz św. Rocha. Malowidło przysłonięto współczesnym obrazem Chrystusa.
Mamy w przejściu między ławą a prezbiterium dwa ołtarze. Ramę prawego wypełnia malowidło na płótnie, poświęcone św. Annie Samotrzeciej. Przedstawia Matkę Boską, z Dzieciątkiem na kolanach obok św. Anny. |
Ołtarz w lewej nawie ma szczególne znaczenie dla kościoła w Giecznie. Jast bowiem przeznaczony dla dwóch patronów świątyni - św. Stanisława Kostki i św. Jakuba. Ponieważ, ołtarz ten nie posiada, tak jak główny, dźwigni umożliwiającej podnoszenie jednego z obrazów, tu są przemiennie na pewien czas montowane w nastawę. Na szczególną uwagę zasługuje obraz z około 1720 roku, przedstawiający komunię św. Stanisława Kostki. Przywieziony z Rzymu przez właściciela Gieczna, zasłynął z cudów i łask. Z zapisów, w przechowywanej na plebanii księdze, wynika, że przyjeżdżali do Gieczna cierpiący na paraliże, kalecy. Malowidło ukazuje św. Stanisława Kostkę z dłońmi złożonymi w modlitwie, któremu anioł podaje hostię. Święty okryty jest sukienką, częściowo złoconą, wykonaną z trybowanego metalu, misternie zdobioną przez rytownika w motywy roślinne. Drugi obraz przedstawia św. Jakuba, patrona poprzedniego kościoła, który tu stał co najmniej od 1437 roku. Malowidło olejne na płótnie ukazuje świętego apostoła, patrona pielgrzymów, wędrującego gościńcem.
W 1995 r. na ścianie kościoła została odsłonięta tablica z brązu, ofiarowana przez młodzież parafii Gieczno Armii Krajowej w hołdzie za niezłomność. W Giecznie działała placówka AK, a w Gminie Rogóźno Komenda Rejonu o kryptonimie „Zakręt". Prowadziła działania wywiadowcze, propagandowe i przerzutowe przez bliską granicę z Generalną Gubernią.
|
Artykuł Stanisława Frątczaka
z miesięcznika Na Ziemi Zgierskiej przepisała
Sylwia Kowalska.
|
Wszelkie prawa zastrzeżone. |